Osteochondróza - co je to za nemoc

bolest na krku s osteochondrózou

Každý slyšel o takové nemoci, jako je osteochondróza, ale ne každý ví, co je podstatou tohoto onemocnění. Velké množství pacientů je diagnostikováno lékaři každý den, zatímco jen málo z nich chápe, co je to osteochondróza. Tento patologický stav je nyní diagnostikován nejen u starších pacientů, jako tomu bylo před 10–20 lety, ale také u 20letých. Takové smutné statistiky jsou spojeny především s moderním nezdravým životním stylem.

Pokud najdete definici osteochondrózy v jakékoli lékařské literatuře, zní to následovně - jedná se o degenerativní-dystrofické změny v páteři, které primárně ovlivňují meziobratlové ploténky, vedou ke ztrátě jejich hlavních funkcí, což je vyjádřeno v různých klinický obraz. V závislosti na umístění poškozených disků se rozlišuje osteochondróza páteře:

 • krční páteř;
 • hrudní oblast;
 • bederní.

Příčiny a mechanismus vývoje onemocnění

Do určité míry se u všech lidí ve starší věkové skupině objevují známky osteochondrózy. Tento proces je nedílnou součástí stárnutí v těle. Bohužel však tento proces není vyloučen ani v mladém věku, kdy příčinou jeho vývoje jsou traumatická poranění, onemocnění páteře, různá statická a dynamická přetížení páteře.

Nejčastěji degenerace chrupavkové tkáně meziobratlových plotének postihuje nejpohyblivější části páteře - na prvním místě je krční, na druhém - bederní a na třetím - hrudní.

V současné době bylo vyvinuto více než 10 teorií o příčinách rozvoje osteochondrózy (vaskulární, dědičné, mechanické, alergické, infekční, hormonální atd. ), Ale žádná z nich plně nezveřejňuje podstatu tohoto onemocnění, jsou navrženy tak, aby se navzájem doplňovaly.

Rizikové faktory pro rozvoj osteochondrózy:

 • genetická predispozice k této nemoci;
 • endokrinologická, metabolická onemocnění;
 • chronická infekce;
 • nadbytečné kilogramy a nadváha;
 • špatná výživa a nedostatek vitamínů, mikroelementů v potravinách;
 • nedodržování pitného režimu s rozvojem latentní dehydratace;
 • s věkem související degenerativní a atrofické změny v procesu stárnutí;
 • utrpěl zranění páteře;
 • patologie muskuloskeletálního systému (nesprávné držení těla, ploché nohy, osteoartróza, patologické zakřivení páteře, vrozená hypermobilita předpisů atd. );
 • hypodynamie;
 • práce spojené s neustálým zvedáním váhy, s dlouhým pobytem v nepohodlné a nefyziologické poloze;
 • profesionální sport;
 • špatné návyky;
 • zvyk chodit na vysokých podpatcích.

Konstantní sedavá práce v nefyziologickém a nepohodlném držení těla je vážným faktorem ve vývoji osteochondrózy.

Vývoj a progrese osteochondrózy je dlouhý proces, který postupně prochází 4 fázemi. V první fázi dochází ke změnám v meziobratlové ploténce. Jeho jádro pulposus, což je želé podobná hmota, se skládá z proteoglykanů (tyto látky plní důležitou funkci - zadržují molekuly vody), které zajišťují tlumicí vlastnosti disku.

Z nějakého důvodu (mechanické namáhání disku, dehydratace, zhoršená mikrocirkulace a výživa chrupavčité tkáně), jádro pulposus postupně ztrácí vodu a vysychá. To vede ke ztrátě pružnosti a praskání vláknitého prstence disku, ke snížení jeho výšky, ale proces nepřekračuje jeho meze. V této fázi vývoje osteochondrózy zpravidla neexistují žádné příznaky, i když nejprve lze tuto nemoc léčit docela efektivně.

Ve druhé fázi se vyvíjí nestabilita páteře. V důsledku snížení výšky disku se sousední obratle přiblíží k sobě, což vede k ochabnutí svalů a vazů páteře, v důsledku čehož se vyvíjí patologická pohyblivost obratlů, sklouzávají ze sebe (spondylolistéza) ). Právě v této fázi osteochondrózy vyhledávají pacienti nejčastěji lékařskou pomoc v souvislosti s bolestmi zad.

Ve třetí fázi dochází k nejvýraznějším morfologickým změnám a dříve nediagnostikovaná osteochondróza je v této fázi detekována téměř ve 100% případů. Tato fáze je charakterizována vývojem komplikací, jako je výčnělek a výhřez disku. Fazetové klouby páteře jsou také zapojeny do patologického procesu s tvorbou subluxací v nich.

V konečné fázi vývoje osteochondrózy dochází k adaptivním změnám - tělo se snaží nějak stabilizovat patologickou mobilitu, která se projevuje v proliferaci marginálních osteofytů, které nakonec zcela zazdějí páteř. To vede k rozvoji ankylózy a patologickému zakřivení páteře.

Příznaky nemoci

Příznaky osteochondrózy jsou velmi odlišné. Toto onemocnění může být maskované jako jakákoli patologie - angina pectoris, neuralgie, renální kolika atd. Známky osteochondrózy závisí především na lokalizaci patologického procesu.

Osteochondróza krční páteře

Hlavními příznaky cervikální osteochondrózy jsou bolesti hlavy, které začínají v týlním hrbolu a šíří se do temporo-parietální oblasti. Bolest je konstantní, zesiluje se, když je hlava otočena do stran nebo odhodena dozadu.

Komplikací cervikální osteochondrózy, jejíž léčba je povinná, je často syndrom vertebrální tepny. V tomto případě je narušen přívod krve do mozku, což může v některých případech dokonce vést k mrtvici.

Častým společníkem cervikální osteochondrózy jsou závratě, které se zesilují nebo se objevují při náhlých pohybech na krku. Může se objevit bolest v ramenním pletenci nebo ramenním kloubu, kterou je třeba odlišit od artrózy, artritidy a dalších onemocnění kloubů.

Osteochondróza hrudní oblasti

Hlavním příznakem léze v hrudní oblasti je bolest. Bolest může být konstantní a bolavá (torakalgie) nebo akutní ve formě lumbaga (torakanga). Lokalizace bolesti závisí na úrovni patologických změn. Bolest může být způsobena zezadu a zepředu hrudní stěny.

Hrudní osteochondróza často simuluje anginu pectoris. V oblasti srdce jsou bodavé bolesti nebo dlouhodobé bolesti. Na rozdíl od anginy pectoris nejsou spojeny s fyzickým a emočním stresem, nejsou zmírněny léky, jako jsou nitráty.

Hrudní osteochondróza také může simulovat onemocnění trávicího traktu - gastritidu, pankreatitidu, cholecystitidu atd.

Osteochondróza bederní páteře

Hlavním projevem bederní osteochondrózy je bolestivý syndrom. Bolest může být chronická bolest (lumbodynie) nebo akutní a krátkodobá (lumbago). Bolest v bederní osteochondróze vyzařuje do jedné nebo dvou nohou podél zadního povrchu, pravděpodobně jsou bolavé dolní končetiny.

Lumbální osteochondróza může napodobovat urolitiázu, některá gynekologická onemocnění a dokonce i akutní chirurgickou patologii, jako je akutní apendicitida.

Jak se stanoví diagnóza?

Osteochondrózu lze podezřívat na základě stížností pacienta, anamnézy, anamnézy života (identifikace rizikových faktorů pro osteochondrózu), fyzikálního vyšetření a neurologického vyšetření.

Diagnózu lze potvrdit pomocí rentgenografie (snížená výška disku, patologické ohyby páteře, proliferace osteofytů, subluxace v kloubech páteře, spondylolistéza, spondylóza, spondyloartróza). Nepostradatelnou metodou v diagnostice komplikací, jako je výčnělek a výhřez disku, je zobrazování magnetickou rezonancí. Používá se také CT a ultrazvuk. Neexistují žádné specifické laboratorní změny v osteochondróze.

Zásady léčby

Léčba osteochondrózy je obtížný a téměř nemožný úkol, ke kterému je třeba přistupovat pouze komplexně. Léková terapie se používá pouze k exacerbaci a rozvoji syndromu bolesti. V takových případech se používá protizánětlivá, analgetická a dekongestivní terapie. Používají také léky, které eliminují svalové křeče kosterních svalů, a léky, které zlepšují prokrvení tkání páteře a obnovují tkáň chrupavky.

Základem léčby jsou nedrogové metody, které by se měly používat komplexně a pravidelně:

 • fyzioterapie;
 • manuální terapie;
 • masáže a samo-masáže;
 • laserová terapie;
 • akupunktura;
 • fyzioterapeutická léčba (magnetoterapie, elektroforéza, léčba ultrazvukem, balneoterapie).

S rozvojem komplikací se používá chirurgická léčba - neurochirurgické operace páteře. Moderní technologie dokonce umožňují provádět endoprotetiku poškozeného disku pomocí umělých endoprotéz.

Pokud nechcete trpět bolestmi zad a dalšími příznaky osteochondrózy, pomůže vám prevence. Nezapomeňte se vyhnout rizikovým faktorům pro tuto patologii, vést aktivní životní styl, sledovat hygienu své práce.