Jaké je nebezpečí cervikální osteochondrózy v každé fázi?

Bolest a ztuhlost pohybů při osteochondróze krční páteře

Téměř všichni lidé nad 25 let trpí osteochondrózou, onemocnění má dvakrát větší pravděpodobnost, že postihne krční páteř. . .

To je do značné míry způsobeno jeho zvýšenou pohyblivostí, protože má zátěž držení hlavy.

Patologie je stejně běžná u pacientů obou pohlaví; změny mohou být způsobeny řadou důvodů.

V poslední době se nemoc vážně omladila, první příznaky se mohou objevit i ve škole nebo na univerzitě, je to kvůli poruchám držení těla a sedavému životnímu stylu.

Nedostatek léčby může vést k vážným komplikacím a nepříjemným následkům, pokud se objeví nepříjemné příznaky, měli byste okamžitě konzultovat lékaře.

Co je cervikální osteochondróza

Osteochondróza krční páteřeje progresivní degenerativní-dystrofická léze meziobratlových plotének této oblasti, patologie vede ke změnám obratlů a meziobratlových plotének.Proces je doprovázen tvorbou osteofytů- kostní výrůstky na obratlích krku, které způsobují podráždění a svalové napětí, což dále zhoršuje stav pacienta.

Mechanismus vývoje onemocnění přímo souvisí s anatomickými rysy těla, protože krční páteř se skládá pouze ze 7 obratlů. V hrudní a bederní oblasti jsou obratle relativně homogenní, v krku se v důsledku velkých amplitudových pohybů hlavy ramenního pletence a hlavy liší strukturou.

Pohyblivý krk přechází do relativně statické hrudní oblasti, proto se od sebe liší 1, 2, 7 obratlů. . . Kromě míchy touto oblastí prochází cévy, míchy, velké množství periferních nervů.

Některé z těchto nervů, vagus, například inervují břišní orgány a bránici. Kromě nervů tudy procházejí důležité hlavní cévy. Při osteochondróze se zvyšuje riziko poruch krevního oběhu v mozku, může dojít k bolesti krku, hlavy atd. Vývoj onemocnění může vyvolat neurologické patologie a práce centrálního nervového systému se může zhoršit.

Příčiny

Důvody vývoje onemocnění jsou velmi odlišné., mnoho z nich je spojeno s deformacemi chrupavkových tkání v důsledku akumulace solí v lymfě a krvi.

Při správné výživě a pravidelné fyzické aktivitě se soli nehromadí, v závažných případech se chrupavčité tkáně stávají méně pohyblivými, jejich pružnost klesá, v důsledku posunutí obratlů dochází k skřípnutí nervových zakončení a tepen.

Je zvažována hlavní příčina patologií krční páteřesedavý způsob života, nemoc je pracovníkům v kanceláři dobře známá. Lidé, kteří jsou nuceni zapojit se do těžké fyzické práce, také trpí osteochondrózou, protože zvýšený stres na zádech spojený s nepohodlnou polohou těla a dlouhotrvající zranění zad mají nepříznivý účinek, což vede k přetížení této zóny.

V medicíně je obvyklé rozlišovat 2 hlavní faktory vedoucí k rozvoji osteochondrózy:

 • patologické- k degenerativním procesům meziobratlových plotének a dalších vertebrálních struktur se zapojením blízkých tkání, nervových svazků a cév dochází pod vlivem negativních vnějších faktorů, čím jsou faktory závažnější, tím vyšší je rychlost vývoje procesů;
 • fyziologický- všechny procesy jsou určeny přirozenými změnami souvisejícími s věkem, stárnutím chrupavkových tkání v páteři, ložisky solí atd.

Specifické příčiny osteochondrózy krční páteře:

 • metabolické poruchy, některá stádia obezity;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému, vyvolávající pokles tlaku, oběhové poruchy v mozku;
 • hypodynamie - doprovázená omezenou pohyblivostí, tato kategorie zahrnuje nemoc nebo úraz, sedavé zaměstnání, sedavý životní styl;
 • nesprávné držení těla - různé formy revmatismu, skoliózy, ploché nohy;
 • poranění krční páteře (pohmožděniny, údery, podvrtnutí), poranění jiných částí páteře může hrát důležitou roli;
 • zvýšená fyzická aktivita na krční páteři v důsledku těžké fyzické práce nebo intenzivních sportů;
 • nadváha;
 • sedavý životní styl - vede k přetěžování krční páteře a páteře;
 • kýla krčních obratlů, doprovodná onemocnění;
 • vynucené prodloužené držení hlavy v nepřirozené nebo nepříjemné poloze, kdy jsou svaly přetížené, dochází k zakřivení páteře;
 • nervové napětí, neustálý stres;
 • vrozené anomálie struktury páteře.

Důsledky cervikální osteochondrózy při absenci léčby

Co je v první fázi nebezpečné

První fáze je doprovázena tvorbou trhlin v discích obratlů a vysycháním nucleus pulposusv důsledku toho se křehkost struktury zvyšuje a odolnost vůči zatížení klesá. V této fázi je v krku bolest a ztuhlost.

Trhliny v meziobratlových ploténách v první fázi cervikální osteochondrózy

Co je ve druhé fázi nebezpečné

Ve druhé fázi je povrch obratlů zničen., v důsledku čehož je jádro vytlačeno a rozšiřuje meziobratlový prostor, v důsledku čehož se tvoří výčnělky a herniované disky. Vyvolávají silnou neustálou bolest, ztuhlost pohybů, slabost, pocit necitlivosti v obličeji a rukou.

2. fáze cervikální osteochondrózy je charakterizována degenerativními změnami samotných obratlů

Co je ve třetí fázi nebezpečné

Největší nebezpečí představuje třetí fáze onemocnění., doprovázené tvorbou meziobratlových kýly. Proces destrukce povrchu obratlového disku pokračuje, zvyšuje se hrozba poškození cév, svalů, vazů a nervů umístěných v blízkosti páteře.

Každý obratel se stává akutnějším a drsnějším, což má negativní vliv na svaly, v důsledku nedobrovolné kontrakce je omezena motorická aktivita nejen krční páteře, ale i celé páteře. V důsledku skřípnutí nervů se zhoršuje vedení nervových vzruchů k jednotlivým orgánům a tkáním.

Příznaky třetí fáze jsou považovány za bolestivé bolesti v zadní části hlavy a krku.zasahující do ramene a rukou, necitlivost a bolest, potíže s pohybem hlavy. Pacient pociťuje zhoršení sluchu a zraku, často zvracení a nevolnost.

Co je ve čtvrté fázi nebezpečné

Během degenerativní opravy páteředochází k fúzi poškozených obratlů s kostními výrůstky-osteofyty. . . Komplikace počátečních stádií onemocnění se zhoršují, páteř ztrácí pohyblivost, což ohrožuje invaliditu.

Další nebezpečí cervikální osteochondrózy:

 1. Vegeto-vaskulární dystonie- patologie se vyvíjí na pozadí neustálého stresu a chronické únavy, onemocnění je doprovázeno různými symptomy, které je obtížné diagnostikovat. Onemocnění často doprovází osteochondrózu, patologie se projevuje záchvaty paniky, pocity slabosti, záchvaty tachykardie, zvýšené pocení.
 2. Bolest hlavy. . . Syndrom bolesti v mozkových cévách, mozkových membránách, měkkých tkáních hlavy se rychle zvyšuje, zvyšuje se jeho intenzita, v očích se objevují „hvězdy" a „kruhy", pozoruje se foto- a fonofobie, tinnitus .
 3. Problémy s krevním tlakem. . . Posun obratlů vyvolává stenózu, v důsledku stlačení nervů a cév je narušena funkce regulace dýchání, arteriálního tonusu a srdeční frekvence. V důsledku vývoje onemocnění jsou pozorovány dysfunkce nervových center, na kterých závisí přívod krve do míchy a mozku. Vlivem změny počáteční polohy meziobratlové ploténky dochází k hladovění kyslíkem, na který tělo reaguje změnami krevního tlaku. Závratě, ztráta rovnováhy - symptom naznačuje porušení fungování vestibulárního aparátu, vznikající v důsledku stlačení nervových obratlů, svalů a cév umístěných poblíž páteře. V důsledku tohoto mačkání jsou z mozku do mozečku stimulovány falešné nervové impulsy. Situaci zhoršuje skutečnost, že orgány trpí oběhovými patologiemi a hladomorem kyslíku.
 4. Nervový systém- problémy s nervy mohou způsobit invaliditu, vést ke smrti pacienta, takové poruchy mohou být doprovázeny nespecifickými příznaky - vysoká horečka, tlakové rázy, bolest.

Mýty o důsledcích cervikální osteochondrózy

Za ta léta existence nemoci se objevilo velké množství mýtů, které jsou běžné nejen mezi pacienty, ale i mezi lékaři.

Mýty:

 1. Nemožnost vyléčit nemoc- ve většině případů je nemoc nevyléčitelná, ale je možné dosáhnout její remise; se změnou životního stylu může doba zotavení trvat desítky let.
 2. Léčba není nutná- osteochondróza je nebezpečné onemocnění, i když se v počátečních fázích nemusí nijak projevit, v těle dochází k nevratným změnám.

Závěr

 • Osteochondróza krční páteřeJe to běžné onemocnění doprovázené posunem krčních obratlů.
 • Je zvažována hlavní příčina onemocněnísedavý způsob života, nemoc je stále častější u mladých lidí a ohroženi jsou také pacienti, kteří se účastní těžké fyzické práce.
 • Nedostatek léčbymůže vést k nejnegativnějším důsledkům, včetně postižení a smrti. . .