Artróza kolenního kloubu: příznaky a léčba

Kolenní kloub je oblast těla, která prochází každodenním stresem a plní řadu důležitých funkcí. Proto je kolenní kloub náchylný k různým druhům poškození. Zejména takové onemocnění, jako je artróza kolenního kloubu, je běžným onemocněním, které je nejvíce náchylné k ženám ve zralém věku, sportovcům.

Co je kolenní artróza?

Nemoc je atrofie tkáně chrupavky v dané oblasti. Onemocnění je doprovázeno řadou symptomů, mezi něž patří snížení pohyblivosti kloubů, bolest a přítomnost charakteristického křupání při pohybu.

Při absenci řádné léčby artróza přechází do chronické formy. V tomto případě je ovlivněna nejen samotná tkáň chrupavky, ale také její skořápka, stejně jako vazy a svaly umístěné poblíž. Kloub je silně deformovaný, na povrchu chrupavkové tkáně se objevují osteofyty (kostní výrůstky). Symptomatologie onemocnění se stává výraznější.

Příčiny onemocnění

Onemocnění je primární nebo získané. Primární artróza se vyskytuje při narození a její první příznaky se objevují v raném dětství. V tomto případě jsou příčinou onemocnění považovány abnormality ve vývoji kloubu nebo jeho vazů.

Příčiny artrózy kolenního kloubu zahrnují faktory jako:

 1. Operace kolena (například odstranění menisku). V tomto případě jsou tkáně kloubu náchylnější k opotřebení.
 2. Mechanické poškození kolena (zlomeniny kostí, dislokace, kontuze).
 3. Významná fyzická námaha v této oblasti (například při zvedání závaží).
 4. Artritida, onemocnění nohou.
 5. Metabolické poruchy, nadváha.

V závislosti na faktorech, které vedly ke vzniku a rozvoji artrózy kolene, může být onemocnění jednostranné nebo oboustranné. Jednostranná artróza může nastat v důsledku traumatu, chirurgického zákroku. A faktory, jako je nadváha a nesprávný metabolismus, často vedou k bilaterální formě onemocnění.

Příznaky

První příznaky onemocnění se neobjeví okamžitě (několik měsíců nebo let po nástupu deformačního procesu). Přestože nepohodlí v oblasti kolena lze zaznamenat ve velmi raných stádiích onemocnění.

zdravé chrupavky a artróza kolenního kloubu

Artróza kolenního kloubu má 4 stupně závažnosti, charakterizované specifickou léčbou a souborem příznaků:

 • Artróza kolenního kloubu 1. stupně.Nemoc se prakticky nijak neprojevuje, s výjimkou neobvyklých pocitů v oblasti kolen. Pokud navíc nebudou včas přijata vhodná opatření, nemoc se bude vyvíjet a přináší pacientovi stále větší utrpení.
 • Artróza kolenního kloubu 2. stupně.Při pohybu se v oblasti kolenního kloubu objevuje bolest, která může v klidu přetrvávat.
 • Artróza kolenního kloubu 3. stupně.Pocity bolesti se stávají výraznějšími, dochází k poklesu motorické funkce postiženého kloubu. Pokud se bolest stane nesnesitelnou, kloub je velmi omezený v pohybu, pacient potřebuje operaci a někdy i náhradu kloubu.
 • Artróza kolenního kloubu stupeň 4charakterizovaná úplnou destrukcí tkáně kloubní chrupavky. Při léčbě v tomto případě je chirurgická intervence nepostradatelná.

Jak léčit artrózu kolenního kloubu

 1. Fyzioterapie.Tato metoda léčby vám umožňuje dosáhnout pozitivních výsledků v raných fázích vývoje onemocnění. Fyzioterapeutická opatření se mohou lišit:
  1. Anestetická terapie (UV terapie, magnetoterapie). Tyto metody mohou eliminovat příznaky artrózy, zejména bolest, a zvýšit pohyblivost kloubu.
  2. Protizánětlivá terapie (infračervená expozice, terapie UHF). Tyto metody mohou snížit bolest, zastavit zánět a destrukci kloubů.
  3. Rekonstrukční fyzioterapie (expozice ultrazvukem, terapeutické koupele, darsonvalizace) zlepšuje výživu a krevní oběh v chrupavkové tkáni kloubu.
 2. Lékařské ošetření artrózykoleno je předepsáno ke zmírnění příznaků onemocnění a také k obnovení postiženého kloubu. K odstranění příznaků se používají nesteroidní protizánětlivé léky. Pokud po užívání léků této skupiny onemocnění pokračuje, předepisují se hormonální látky, které pomohou rychle odstranit bolest, zánět a otok postižené oblasti. Užívání hormonů může vést k mnoha vedlejším účinkům, proto lze tyto prostředky užívat pouze ve zvláštních případech (například při výrazném zánětu kloubů, tvorbě zánětlivé tekutiny v jejich dutině). Průběh přijetí by měl být krátký, léčivo se injektuje přímo do kloubu ne více než 1krát za 10 dní. Chondroprotektory jsou prostředky předepsané pro obnovu poškozené tkáně kloubů. Použití těchto léků je velmi účinné v počátečních stádiích onemocnění, kdy je tkáň chrupavky mírně poškozena. Ale s pokročilou formou onemocnění budou vyžadovány radikálnější metody léčby. Příjem chondroprotektorů by měl být pravidelný, protože pouze v tomto případě je dosaženo pozitivního terapeutického účinku. Prostředky pro topickou aplikaci (masti, gely) se používají jako pomocná léčiva, pomáhají zlepšit krevní oběh a výživu v oblasti kloubů, snižují bolest a nepohodlí v postižené oblasti a mají oteplovací účinek. Je důležité si uvědomit, že je nemožné vyléčit artrózu pouze místními léky, tyto prostředky se používají pouze jako doplněk k hlavní léčbě. Kromě výše uvedeného jsou intraartikulární injekce považovány za velmi účinný prostředek, tj. Injekce do kloubu při artróze kolenního kloubu.
 3. Chirurgická léčba.Pokud nemoc přešla do pokročilého stádia, je nutná chirurgická intervence. Lze použít různé chirurgické metody, které se navzájem liší stupněm dopadu na kloub:
  • Artroskopie se provádí pomocí endoskopu, který se drobnými vpichy zavede do oblasti kolenního kloubu. V důsledku operace jsou odstraněny postižené oblasti kloubní tkáně.
  • Osteotomie je indikována, když je kloub již deformovaný. Operace se provádí v několika fázích: nejprve se kost zlomí na předepsaném místě, poté se uvede do správné polohy a poté se pomocí speciálních fixátorů spojí.
  • Endoprotetika je nejradikálnější chirurgická metoda předepsaná, pokud jde o úplné zničení tkáně chrupavky. Operace je úplná nebo částečná náhrada postiženého kloubu.
  • Léčba artrózy kolenního kloubu lidovými prostředkypřípadně jako pomocné metody. Přirozeně není možné tyto prostředky předepsat sami; je nutná předběžná konzultace se specialistou.

Prevence artrózy kolenních kloubů

Samozřejmě nelze zaručit preventivní opatření, která by zabránila rozvoji deformující artrózy kolenního kloubu, ale je docela možné snížit riziko jeho výskytu. Prevence je celkem jednoduchá, spočívá především v udržení normální tělesné hmotnosti, pravidelné mírné fyzické aktivitě, správné výživě.

Jako preventivní cvičení jsou vhodné tyto druhy fyzické aktivity jako:

 • Chůze.
 • Plavání.
 • Jízda na kole.
 • Speciální cvičení na posílení kloubů.

Pokud jde o správnou výživu, je nutné zajistit, aby dieta obsahovala:

 • Bílkovinové výrobky (libové maso, ryby, mléčné výrobky).
 • Výrobky obsahující kolagen (želé maso, masové želé).
 • Potraviny obsahující vitamíny B (vejce, banány, zelí).
 • Zelenina a ovoce.
 • Dostatečné množství vody (minimálně 2 litry denně).

Existují jídla, která je třeba omezit. Patří sem tučná, smažená, sladká a příliš slaná jídla a alkoholické nápoje.