Artróza kolenního kloubu: projevy a léčba artrózy

Osteoartróza kolenního kloubu neboli gonartróza je onemocnění často se vyskytující ve středním a vyšším věku, vyskytující se při degenerativně-dystrofických změnách v chrupavčité tkáni kolenního kloubu. V mladém věku se taková patologie může také objevit, zejména u lidí, kteří se profesionálně věnují sportu. Gonartróza má chronický, postupně progredující průběh. Z dlouhodobého hlediska, při absenci potřebné terapie, může toto onemocnění způsobit invaliditu. V tomto článku se podíváme na projevy a léčbu artrózy kolenního kloubu.

Jak se projevuje artróza kolena?

bolest kolene v důsledku artritidy

Gonartróza, jak jsme si již řekli, má postupně progresivní průběh.

V počátečních stádiích tohoto onemocnění má pacient obavy z drobné bolesti v koleni, zhoršené dlouhodobou fyzickou námahou, například při lezení po schodech. Nemocný člověk může naznačovat pocit ztuhlosti v kolenním kloubu, vzhled bolesti na začátku chůze po dlouhém pobytu ve stacionární poloze.

Artróza kolenního kloubu v počátečních stádiích není doprovázena vnějšími změnami v postižené oblasti. Někteří pacienti si stěžují na mírný otok kolena. Navíc někdy může být toto onemocnění komplikováno sekundárním zánětem synoviální membrány. V tomto případě se v kloubní dutině hromadí tekutina a kloub výrazně zvětšuje svůj objem.

S progresí onemocnění se syndrom bolesti stává výraznějším. Začíná se objevovat i při mírné fyzické námaze, po odpočinku mizí. Postupem času se bolest stává téměř konstantní, znepokojující nejen při pohybu, ale i v klidu.

Existují stížnosti na výrazné omezení motorické aktivity v kloubu. Při pohybu je slyšet hrubé křupnutí. V pozdějších fázích onemocnění dochází k deformaci kolenního kloubu, což dále omezuje pohyb.

Hlavní metody léčby gonartrózy

Léčba gonartrózy začíná konzervativní terapií.

V první řadě byste se měli vyvarovat nadměrnému namáhání kloubu, snažit se méně chodit, v případě potřeby používat speciální ortopedické pomůcky, jako jsou ortézy.

Z léků se ke zmírnění bolesti používají nesteroidní antirevmatika (NSAID). V případě, že NSAID neposkytly očekávaný účinek, lze provést intraartikulární podání glukokortikosteroidů.

Navíc se dobře osvědčila intraartikulární injekce kyseliny hyaluronové. V roce 2017 publikovali vědci z Lékařské univerzity práci, ve které bylo zjištěno, že snížení intenzity bolesti a zlepšení funkce kloubů pomocí intraartikulární injekce kyseliny hyaluronové je srovnatelné s užíváním NSAID, ale je zde lepší lokální účinek a žádný systémový účinek.

Plán léčby také zahrnuje:

  • Chondroprotektory;
  • Terapeutická gymnastika;
  • Fyzioterapeutické procedury, například UHF terapie.

Všimněte si, že jakýkoli lék lze použít pouze podle pokynů lékaře.

V pokročilých případech může být vyžadována chirurgická intervence, která znamená náhradu poškozených kloubních povrchů umělými implantáty.