Nemoc kancelářských pracovníků: jak léčit osteochondrózu - doporučení lékařů

Pokud zaznamenáte první příznaky cervikální osteochondrózy, měli byste se poradit s neurologem

Cervikální osteochondróza je onemocnění krční páteře. Jak se zbavit bolesti, odstranit příznaky a najít příčiny onemocnění, stejně jako rady lékařů o léčbě osteochondrózy - v materiálu.

Cervikální osteochondróza

Cervikální osteochondróza je obvykle chápána jako degenerativní postižení meziobratlových plotének krční páteře.

Dnes je termín „osteochondróza" ve svém klasickém smyslu zastaralý. Nyní se bolestivé syndromy páteře dělí na specifické (vznikající v důsledku primárního onemocnění, jako je nádor, infekce atd. ) a nespecifické, které znamenají poškození pohybového aparátu páteře.

S rozvojem medicíny je zřejmé, že zdrojem nepohodlí a bolesti v krku mohou být různé anatomické struktury, a proto úspěšná léčba vyžaduje co nejpřesnější a nejpodrobnější diagnostiku.

Kýla a komprese nervových struktur doprovázející cervikální osteochondrózu vyžadují chirurgický zákrok

Příčiny

Některé příčiny onemocnění jsou uvedeny doktorem lékařských věd, čestným profesorem Mongolské univerzity, neurologem, pediatrem Yong Jun Choiem:

 • snížená fyzická aktivita;
 • špatné držení těla;
 • nadváha;
 • prodloužená fyzická aktivita;
 • dědičnost;
 • abnormality páteře.

Hlavním důvodem je nesprávné zatížení krční páteře. Nejčastěji je člověk delší dobu ve statické poloze, kdy jsou krční svaly napjaté (při pohledu na monitor, knihu). V tomto případě je výživa do svalů a vazů špatně zásobována, dochází k napětí, začíná bolet šíje. Primární dotěrná bolest je často prvním příznakem onemocnění, které následně vede k protruzi.

Komplexní léčba osteochondrózy krční páteře zahrnuje terapeutické cvičení

Degenerativní procesy v krční páteři začínají téměř od okamžiku narození, kdy dítě začíná zvedat hlavu. Zvýšená zátěž meziobratlové ploténky postupně narušuje její výživu a vazivový prstenec. Vlivem nadměrné zátěže se nucleus pulposus začne posouvat z centra do periferie, tlačí zevnitř na vazivový prstenec a dochází k protruzi ploténky. Výčnělek zase vyvíjí tlak na kořen páteře, což způsobuje bolest a dysfunkci. Na přilehlých obratlích se tvoří kompenzační změny a kostní výrůstky, které ovlivňují i kořeny nebo vyživovací cévy. A tady jsou kompresní a reflexní syndromy osteochondrózy, syndrom vertebrální tepny a podobné problémy.

Na Západě se bolest v krční páteři nazývá nespecifická, pokud není prokázán opak, pokud není zjištěno poškození kořenů nebo vyživovacích cév. Tam je obvykle spojena se spasmem svalů obklopujících krční páteř. Dlouhodobé svalové napětí přispívá k tvorbě svalových křečí kolem krční páteře. Křeč omezuje pohyblivost ve fasetových (meziobratlových) kloubech, a to vytváří podmínky pro zvýšené zatížení meziobratlové ploténky.

Mezi těmi, kteří zpočátku hledají pomoc s bolestí krku, je v 90% případů spojena se svalovou křeč. Toto porozumění otevírá další možnosti pomoci této kategorii lidí.

Pokud je nemoc ignorována, může vyvolat těžké migrény, částečnou ztrátu sluchu, autonomní dysfunkci a rozvoj intervertebrálních kýl. Proto byste to neměli ignorovat a doufat v to nejlepší.

K rozpoznání primárních příčin byl vyvinut systém „červených vlajek", jejichž přítomnost naznačuje potřebu dalšího vyšetření.

Některé z těchto příznaků jsou součástí pacientova příběhu, jako je zranění, které vedlo k bolesti nebo anamnéza rakoviny. Další se zjišťují při podrobném neurologickém vyšetření: při poškození kořene výhřezem ploténky je zaznamenána izolovaná slabost indikačních svalů, zhoršená citlivost v odpovídající oblasti a absence specifického reflexu. Nejčastějším typem je muskuloskeletální bolest. Dalším důležitým aspektem je délka trvání bolesti. Bolest v cervikální oblasti se v závislosti na načasování dělí na akutní, subakutní a chronickou. Problémem syndromů chronické bolesti je, že dochází k centrální senzibilizaci, která se může projevit bolestí na nebolestivé podněty.

Příznaky

Zpočátku se onemocnění projevuje bolestmi v zátylku a krku, závratěmi, změnami krevního tlaku, bolestmi hlavy, křupáním krčních obratlů při otáčení hlavy. Následně s progresí a nedostatkem léčby se vyvinou syndromy specifické pro osteochondrózu.

Tyto zahrnují:

 • bolest v různých částech těla;
 • potíže s otáčením hlavy;
 • celková slabost;
 • nízká citlivost ruky;
 • snížený sluch a zrak;
 • dýchací problémy;
 • závratě a ztráta koordinace.

Naše tělo nám dává signály, když s ním není něco v pořádku. Pokud se vyskytnou problémy v krční páteři, pak člověk pocítí v této oblasti trýznivou bolest. Ignorování problému může vést k znecitlivění rukou.

Francouzský neurolog a chiropraktik J. Welnet upozorňuje na takové příznaky, jako je mdloba, tinitus, bolesti v zátylku a lopatkách, poruchy paměti, bolest v krku a mnohé další.

Často je prvním projevem cervikální osteochondrózy „lumbago", někdy považované za zánět svalů (cervikální myositida). Na pozadí onemocnění se může vyvinout syndrom vertebrální artérie, jako je vazospasmus.

Pokud zaznamenáte první příznaky osteochondrózy, měli byste kontaktovat neurologa, což je zvláště důležité v případech popsaných odborníkem:

Existují varovné signály, které ukazují, že problém není ve svalech, ale v jiných strukturách a bez lékaře se neobejdete. Tyto znaky musí znát jak lékaři, tak pohyboví specialisté. Známky poškození kořenů, nádoru nebo zánětlivého procesu na obratlích, ploténkách, meziobratlových kloubech. V první řadě je třeba se obávat věku: pro děti do 15 let nejsou typické přetrvávající bolesti, u dospělých po 50-55 letech převažuje rakovinová bdělost. S lékařem byste se měli poradit i v případě, že se bolest krční páteře objeví po úrazu, pokud se zvětšuje a obtěžuje vleže, je kombinována se zvýšením teploty nebo se objevuje po rakovině.

Syndromy

S progresí onemocnění se rozvíjejí syndromy specifické pro osteochondrózu.

Vertebrální syndrom

Je charakterizována bolestí při otáčení krku, omezenou pohyblivostí krku a bolestmi hlavy.

Radikulární syndrom

Objevuje se při poškození nervových kořenů krční páteře. Příznaky jsou různé: bolest, necitlivost v zadní části hlavy, necitlivost špičky jazyka, bolest klíční kosti, potíže s polykáním, bolest a nepříjemné pocity v lopatkách a předloktí, necitlivost a nepříjemné pocity v konečcích prstů.

Lékaři diagnostikují cervikální osteochondrózu pomocí instrumentálních metod, jako je radiografie

Syndrom vertebrální tepny

Mluví o zhoršené mozkové cirkulaci. Projevuje se jako bolest hlavy migrenózního typu, poruchy vidění, tlakové rázy, pocit hučení v uších, zvracení a nevolnost, závratě až ztráta vědomí.

Srdeční syndrom

Ovlivňuje činnost srdce a napodobuje příznaky anginy pectoris, takže pacienti jsou velmi vyděšení, když mají takové příznaky. Charakterizované záchvaty tachykardie (zvýšená srdeční frekvence), bolestí na hrudi, slabostí, dušností.

Etapy

Yong Joon Choi pojmenovává následující fáze nemoci:

 1. Postupně se začíná rozpadat osteochondrální tkáň.
 2. Na disku se objevují praskliny a disk se začíná zmenšovat.
 3. Poškozují se cervikální cévy a svaly, tvoří se výhřezy plotének.
 4. Kostní tkáň začíná růst, dochází k sevření nervových zakončení, dochází ke ztuhlosti pohybů a k poškození sousedních kloubů.

Neexistuje žádný obecně uznávaný staging osteochondrózy. Dříve to nemocnice třídily podle období, ale to je zastaralý systém. V současné době indikují degenerativně-dystrofické onemocnění ploténky (DDD) s uvedením typu onemocnění: osteochondróza, spondyloartróza, spondylóza, artróza semilunárních kloubů, protruze, Schmorlovy uzliny. Na základě výsledků rentgenové diagnostické studie lékař indikuje degenerativní změnu specifického meziobratlového disku.

Diagnostika

Onemocnění se diagnostikuje pomocí magnetické rezonance, počítačové tomografie a rentgenu.

Zlatým standardem v diagnostice cervikální osteochondrózy je vyšetření MRI. Magnetická rezonance dokáže jasně vyšetřit kostní struktury, výhřezy plotének a odhadnout jejich velikost. Pokud dojde k narušení celkového průtoku krve a příznaků vertebrální tepny, provede se ultrazvuk brachiocefalických tepen.

Magnetická rezonance je nejúčinnější metodou pro diagnostiku cervikální osteochondrózy

Diagnóza je stanovena na základě stížností, anamnézy a posouzení neurologického stavu. Z instrumentálních metod je klasickou rentgenografií krční páteře s funkčními testy.

Léčba cervikální osteochondrózy

Podle Dr. Yong Jun Choi by léčba cervikální osteochondrózy měla být komplexní a měla by zahrnovat léky, manuální terapii, masáže, fyzioterapii a terapeutická cvičení.

V případě bolesti musíte zmírnit kompresi obratlů a odstranit svalový spasmus. Napjaté svaly stahují obratle a brání plnému pohybu v kloubech. K tomu pomůže fyzioterapie, masáže a plavání, akupunkturní masážní podložky. Jakýkoli lék, který aktivně zmírňuje bolest, má vedlejší účinky, takže je lze užívat pouze podle pokynů lékaře.

Léky

Zahrnuje užívání protizánětlivých léků předepsaných lékařem v závislosti na riziku nežádoucích reakcí.

Pokud jsou nesteroidní protizánětlivé léky neúčinné, lze použít intervenční metody: injekční terapii, často označovanou jako „blokáda". V tomto případě se provádí lokální dodání protizánětlivého léku (hormonálního a anestetika) do místa zánětu. Existuje několik typů injekcí. Existují povrchové, které lze provádět podle anatomických mezníků, ale stále častěji se používají metody vizualizační kontroly, u povrchových je to kontrola ultrazvukem a existují i hloubkové injekce, které vyžadují kontrolu RTG.

Neurolog předepisuje medikamentózní léčbu cervikální osteochondrózy.

Bez drog

Nemedikamentózní léčba zahrnuje použití mastí s nesteroidními protizánětlivými složkami, užívání myorelaxancií ke snížení svalového tonusu, chondroprotektorů pro výživu chrupavkové tkáně a vitamínů skupiny B. Mimo exacerbaci lze provádět různé fyzioterapeutické procedury a masáže.

Kandidát lékařských věd, sportovní lékař, rehabilitační specialista, fyzioterapeut, vedoucí podpory zdraví a zdravého životního stylu vypráví více o nelékových metodách léčby cervikální osteochondrózy.

Účinnost léčby osteochondrózy se zvyšuje, když se používá několik typů fyzioterapie najednou:

 • vystavení vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám;
 • nízkofrekvenční pole magnetoterapie;
 • amplipulzní terapie;
 • dynamické proudy;
 • laserová terapie;
 • darsonval;
 • terapie rázovou vlnou.

Masáž je také velmi důležitá, zlepšuje výživu tkání, zvyšuje krevní oběh a průtok lymfy, má však své kontraindikace (tuberkulózní spondylitida, přítomnost nádorů a metastáz). Masáž pomáhá snížit lokální svalové napětí a změkčit heliakální změny pojivové tkáně v kůži.

Na začátku kurzu je procedura poměrně bolestivá, ale při každodenních sezeních bolest odezní čtvrtý nebo pátý den. Cervikální osteochondróza je indikací k masáži v subakutních i akutních stadiích, v tomto případě by první sezení měla být šetrná a zaměřená na zmírnění bolesti.

Cílem masáže šíje je dosažení úplného uvolnění zádového svalstva, proto se masáž provádí vleže na stole. Pokud bolest vyzařuje do ramene, pak po práci svalů hlavy a krku jsou zpracovány svaly ramen a paží.

Provádí se masážní kurz k uvolnění zádových svalů s cervikální osteochondrózou

Detenzorová terapieneboli trakce páteře pod tíhou vlastního těla se využívá i při léčbě krční osteochondrózy. K tomuto účelu slouží speciální matrace nebo karimatka se systémem naklápění žeber. Pacient je v pohodlné poloze, při výkonu je efektivně odlehčena páteř.

Ultrafialové zářeníJe považován za doplňkovou léčbu, která podporuje metabolismus vápníku a vitaminu D, což je zvláště důležité pro osoby, které dostávají glukokortikoidní terapii. Tato metoda obnovuje poměr kalcitoninu a parathyrinu v krvi, čímž zlepšuje vstřebávání vápníku a posiluje kostní tkáň.

Výběr metody závisí na příčinách a příznacích onemocnění. U silných bolestí je vhodnější kombinovat sinusové a modulované dynamické proudy v kombinaci s magnetoterapií a darsonvalizací, pokud je primárním faktorem cévní faktor, pak je výhodnější metoda magnetoterapie.

Orientální medicína dosáhla velkého úspěchu v léčbě cervikální osteochondrózy. Spolu s medikamentózní terapií je akupunktura považována za jednu z nejlepších léčebných metod. Především proto, že spouští produkci enkefalinů a endorfinů – přírodních léků proti bolesti. To je jeden z důvodů, proč je akupunktura velmi často předepisována při léčbě osteochondrózy, protože bolest někdy způsobuje velké nepohodlí a je mnohem výhodnější je odstranit tímto způsobem než léky. Obvykle je v rámci jednoho kurzu předepsáno 10-15 sezení v délce od 20 do 60 minut. Podstatou procedury je stimulace bioaktivních bodů, které pomáhají tělu se samo uzdravit produkcí určitých hormonů, které zmírňují zánět a zmírňují bolest. Akupunktura pro osteochondrózu také pomáhá zlepšit krevní oběh v cervikální oblasti. Krev proudí rychleji do mozku, což způsobuje, že bolesti hlavy, tinitus a závratě zmizí.

Vzhledem k tomu, že léky a fyzikální procedury zmírňují zánět, stojí za to zjistit důvod přetížení některých struktur krční páteře. Pro kancelářské pracovníky je nejčastějším provokatérem nepohodlná poloha těla na pracovišti. Pokud je možné odhadnout příčinu, může lékař poradit s optimalizací pracovního (ergonomického) prostoru.

Chirurgický

Chirurgická léčba je indikována v přítomnosti komprese nervových struktur, neurovaskulárních konfliktů se závažnými klinickými jevy.

Operace se provádějí k excizi intervertebrálních kýl, facetových kloubů, obratlových oblouků a také k rozšíření intervertebrálního nebo tzv. foramenu, pokud existují indikace pro tyto manipulace.

Komplikace

Mezi komplikace patří:

 • neurologické poruchy;
 • syndrom vertebrální artérie;
 • ztráta schopnosti pracovat.

Pokud není léčba zahájena včas a onemocnění postupuje, může to vést ke komplikacím, jako jsou mdloby, zhoršení zraku a sluchu, svalová atrofie, paralýza a poruchy citlivosti.

Prevence

K preventivním opatřením patří zdravý životní styl, správná výživa s pestrou stravou, pravidelné rozcvičení při sedavém zaměstnání a používání ortopedických polštářů.

Prevence spočívá v zohlednění genetických faktorů a životního stylu. A pokud nemůžeme ovlivnit genetické faktory, pak jsme docela schopni korigovat ortopedické poruchy: optimalizovat pracoviště, zvolit vhodnou výšku židle/stolu (což je důležité zejména pro vysoké lidi).

O správné organizaci místa na spaní: optimální poloha těla je taková, při které jsou zachovány přirozené křivky páteře a zátěž je rovnoměrně rozložena po celém povrchu těla. Tato poloha je na zádech nebo na boku. Když člověk leží na zádech, páteř je v uvolněném stavu a neprožívá stres.

Pro cervikální osteochondrózu musíte vybrat polštář tak, aby spodní okraj polštáře byl umístěn pod hlavou. Dalším řešením je změna polohy hlavové části na funkčním lůžku, která umožní zvednutí hlavového a ramenního pletence o několik stupňů. Tím se sníží bolestivost.

Při spánku na boku je rovnoměrné i zatížení páteře. Určitě byste měli pokrčit nohy, tím se posune těžiště, zátěž se rovnoměrně rozloží na stehno a boční plochu těla. Pokud je postel příliš tvrdá, padá celá zátěž na vyčnívající části těla. Když je měkké, tělo „propadá" a páteř zaujme polohu, která se může zdát nepohodlná. Pro starší lidi je lepší vybírat matrace, které pomáhají vyhnout se kompresi, stejně jako pro ty, kteří jsou zvyklí spát na boku, například se zónovým nebo víceúrovňovým rozložením hmotnosti.