Artróza není nemoc, ale způsob života

Na úvod malý nepříjemný fakt: opotřebení a ztenčení chrupavky v kloubech je nedílnou součástí programu stárnutí, který je vlastní našim tělům.stadia artrózyZásoba chrupavky, která prakticky nemá vlastní krevní cévy, se během života zhoršuje, což se stává překážkou normálního fungování kloubů. Ve skutečnosti se jedná o artrózu - onemocnění, při kterém se chrupavka a vlákna vazů ztenčují, a když mluvíme o kolenních kloubech, také o meniscích. Toto onemocnění lze považovat za nemoc starších lidí, pokud si moderní lidé, aniž by o tom věděli, předem neničili klouby. Někdy dojde k bodu, že příznaky artrózy jsou detekovány iu dospívajících.

Artrózu lze považovat za nemoc starších lidí, pokud si moderní lidé, aniž by to věděli sami, předem neničili klouby

"Chrupavka, stejně jako ostatní tkáně těla, je vyživována krví. "Prostřednictvím malých cév jsou živiny dodávány do oblasti kloubů. A tady je to, co je zajímavé: když se pohybujeme, 4-5 z 5 kapilár plní své funkce. A když je kloub v klidu, existují pouze 1–2 kapiláry, to znamená, že zatímco jsou naše klouby v nehybném stavu, výživa se sníží 3–4krát. "

Jedním z hlavních důvodů pro rozvoj artrózy u lidí, kteří ještě nejsou staří, je proto sedavý životní styl: práce v kanceláři u počítače, řízení auta, odpočinek doma na gauči. Výživa kloubu navíc ovlivňuje chlad a vlhkost, vaskulární onemocnění, zvýšená viskozita krve a nadváha.

"Často se říká, že ploché nohy vedou k artróze. "To není úplně pravda. Ploché nohy nejsou bezprostřední příčinou tohoto onemocnění, lze je považovat pouze za predisponující faktor. Další věc je zajímavější. Artróza se často vyvíjí u lidí, kteří se, zdá se, snaží sledovat své zdraví. Například chodí do fitness center. V tělocvičně se několikrát týdně aktivně učí dvě až tři hodiny. Je to dobré pro srdce, ale ne pro klouby, které jsou přetížené. Totéž platí pro běh. Je to dobrý zvyk, ale musíte si vybrat správnou běžeckou obuv - speciální, zejména pro běh, s dobrým polstrováním v oblasti paty. "

Lidé navíc často přicházejí k ortopedovi po dietě s bolestmi kloubů. Zdá se, že zhubla, váha se snížila, klouby by měly být „šťastné", ale bolí to. Jde o to, že během diety nedostávali důležité živiny nezbytné pro trvalou regeneraci, včetně tuků, kterých se během hubnutí často snaží vzdát.

Osteoartróza může být také způsobena zraněním kloubů, zejména zlomeninami. Nějakou dobu po poranění se mohou objevit bolesti kloubů - jedná se o takzvanou posttraumatickou artrózu.

"Nejlepší způsob, jak podpořit své klouby, je pravidelné a klidné cvičení ve formě pohybů kloubů s vysokou amplitudou a správné výživy. "Pokud již máte artrózu, měla by být povolená fyzická aktivita projednána s traumatologem. "

Poškozenou chrupavku nelze opravit, ale je možné se pohybovat bez bolesti.

Hlavní věcí je zabránit relapsu.

Osteoartróza se může vyvinout téměř ve všech kloubech. Například při nošení bot na vysokém podpatku dojde k opotřebení chrupavky v malých kloubech chodidla, zejména u palce. Častěji však pacienti přicházejí k lékaři se stížnostmi na bolesti velkých kloubů - ramen a kolen.

"Nemoc se může vyvinout asymptomaticky po dobu 10 nebo 20 let. "Někdy je možné jej identifikovat před začátkem zánětu - při lékařských prohlídkách nebo při výzkumu souvisejících s jinými problémy, "říká traumatolog.

Prvními příznaky artrózy, které pacienti začínají pociťovat, jsou ztuhlost kloubu po dlouhém odpočinku, otoky kloubů; pokud se nemoc vyvíjí v ramenou, pak je obtížné dosáhnout rukou do dolní části zad, zpět, pokud v nohách bolí jít dolů po schodech, objeví se kulhání, vzdálenost, kterou člověk cestuje bez nepohodlí, se postupně snižuje . Pokud klouby začnou bolet i v klidu, znamená to již značnou závažnost patologického procesu, kdy z chrupavky nezůstává téměř nic. Obvykle v tuto chvíli vyhledávají pacienti pomoc od lékařů.

Nejlepší způsob, jak podpořit své klouby, je pravidelné, klidné cvičení a správná výživa.

"Nejprve snižujeme zánět předepisováním léků a omezováním zátěže, snižováním bolesti v oblasti kloubů. "Ostrá bolest zmizí během prvních 1–2 týdnů. Pak je však nutné pokračovat v aktivní léčbě, která obvykle trvá přibližně 1–2 měsíce. Hlavním úkolem je zastavit proces ničení kloubů a zabránit relapsu. Chrupavka nemůže být obnovena, vybudována, ale je možné dosáhnout stabilní remise a poté bude možné žít s artrózou, tj. Po mnoho dalších let se pohybovat bez bolesti a nepříjemností. Je jen důležité dodržovat motorický režim, jíst správně a nepřechlazovat. Svým pacientům často vysvětluji, že artróza není nemoc, ale způsob života. "

Moderní vybavení na klinice EMS vám umožňuje rychle a přesně posoudit, co se děje s klouby. K posouzení stavu chrupavky je možné konzultovat ortopedického traumatologa, provést laboratorní diagnostiku, provést rentgenové a ultrazvukové vyšetření kloubu pro profylaktické účely. A v případě bolesti jsou tato vyšetření prostě nezbytná.