Osteochondróza krku: příznaky a léčba bolesti

U neurologa neuplyne jediný den bez pacienta s osteochondrózou krku. Pohroma moderní společnosti postihuje mladé i staré lidi. Jak určit první příznaky zákeřné nemoci, na koho se obrátit a co dělat s bolestmi při osteochondróze krční páteře, říká neurolog.

Proč se vyvíjí

Jednoznačné příčiny změn chrupavčitých disků zatím nikdo nezjistil. Jsou známy pouze predisponující faktory, které při sečtení za určitých okolností vedou k projevu onemocnění.

Kategorie takových důvodů, jak cervikálních, tak jakékoli jiné osteochondrózy, zahrnuje:

 • Poranění páteře;
 • Obezita;
 • Dědičná predispozice spojená buď se strukturálními rysy obratlů nebo se strukturou chrupavkové matrice;
 • Metabolické změny, které se s věkem zhoršují;
 • Změny v cévním řečišti, vedoucí k porušení trofismu tkání;
 • Nedostatek přiměřené fyzické aktivity zaměřené na udržení pohyblivosti páteře a rovnováhu svalového tonusu.

Příznaky osteochondrózy se často objevují v těch fázích degenerativního procesu v chrupavčitých ploténkách, které již neumožňují zvrátit vývoj procesu.

změny páteře s cervikální osteochondrózou

Nemoc se stává chronickou se střídajícími se záchvaty exacerbací a remisí.

Cervikální osteochondróza krční páteře se často vyvíjí na pozadí některých předchozích poranění nebo dědičných poruch anatomie obratlů.

Tyto dva faktory přispívají k rozvoji známek cervikální osteochondrózy v raném věku. A čím dříve se nemoc rozvine, tím je její průběh časem závažnější.

Každá exacerbace cervikální osteochondrózy vede ke zhoršení symptomů. Takový průběh patologického procesu je obtížně korigovatelný konzervativními metodami, proto je nutné hledat chirurgické řešení tohoto problému.

Jak se nemoc projevuje

Symptomy osteochondrózy krční páteře se objeví s rozvojem komplikací onemocnění. Zpočátku to bude nějaká tíha v krku, obtížnost a bolestivost pohybů na krku po náročném dni spojená s napětím krčních svalů. Taková klinika je typická pro cervikální osteochondrózu 1. stupně, kdy morfologické změny ještě nejsou katastrofální.

Chondrózní bolesti hlavy zahrnují také chronické tenzní bolesti hlavy. To vše je způsobeno stejnou nerovnováhou svalového tonusu.

Jaký je důvod pro zvýšení symptomů

Nástup neurologických příznaků je typický pro osteochondrózu krční páteře již 2. stupně, kdy chrupavčité ploténky, které ztratily svou elasticitu, umožňují zmenšení průměru meziobratlového foramenu určeného pro výstup míšních nervů.

S přihlédnutím ke skutečnosti, že nervy podílející se na tvorbě brachiálního plexu jsou umístěny v krční míše, dochází ke všem druhům motorických a senzorických poruch horních končetin.

Symptomy cervikální osteochondrózy se navíc mohou stát vegetativní poruchy spojené se stlačením větví sympatického autonomního nervového systému, které jsou doprovázeny zhoršenou termoregulací, pocením na postižené straně a Hornerovým syndromem.

Hornerův syndrom zahrnuje triádu očních symptomů:

 • Stažení zornice se zachovanou reakcí na změny osvětlení místnosti;
 • Zmenšení šířky palpebrální trhliny;
 • Slabě znatelné zatažení oční bulvy, které je hodnoceno ve srovnání s okem na nepostižené straně. Navíc je možné změnit jas barvy duhovky. Ze strany léze budou oči světlejší.
Hornerův syndrom s cervikální osteochondrózou

Jak je narušeno zásobování mozku krví

Kromě popsané kliniky se kvůli zvláštnosti struktury krčních obratlů rozvíjí také narušení přívodu krve do mozku.

To je dáno skutečností, že většina zadních částí mozku, která je zodpovědná za stabilitu chůze, udržování rovnováhy, zpracování informací z orgánů zraku a sluchu atd. , Je zásobována krví z povodí bazilární tepny.

Bazilární tepna je vytvořena jako výsledek fúze dvou obratlovců procházejících v kanálu výběžků krčních obratlů. S cervikální osteochondrózou se tedy vytvoří syndrom vertebrální tepny, který spočívá v klinice, která charakterizuje porušení krevního zásobení zadních částí mozku.

Tomuto stavu se lidově říká cervikální syndrom. Výsledek onemocnění často určuje zájem arteriálních cév uzavřených v kostním prstenci krčních obratlů.

Vertebro-bazilární insuficience, vytvořená na pozadí cervikální osteochondrózy, se často projevuje na bleskově rychlé klinice až do rozvoje mozkových infarktů.

Zvláště nebezpečná je kombinace cervikální osteochondrózy a vysokého krevního tlaku.

Porážka arteriálního lůžka z několika stran vede k oslabení terapeutické kontroly nad přívodem krve do mozku. Důvodem je, že mozek je zásobován arteriální krví prostřednictvím dvou arteriálních systémů:

 • Systémy vertebrálních tepen;
 • Systémy krční tepny.

A pokud cervikální osteochondróza ovlivňuje pouze zájmy vertebrálních tepen, pak arteriální hypertenze ovlivňuje celé arteriální lůžko bez výjimky. Proto, zda se tlak může zvýšit s cervikální osteochondrózou, určuje přítomnost již vytvořené hypertenze.

Neurologické projevy

oběhové poruchy při cervikální osteochondróze

Při cervikální osteochondróze vede kritické snížení průtoku krve vertebro-bazilárním systémem tepen k periodickému zvonění (hluku) v uších, které doprovází náhlý výskyt nestability chůze, závratě, bolesti hlavy v týlu a takzvané lehké záblesky .

Bolest hlavy je často doprovázena nevolností, zvracením a následnou ztrátou vědomí.

Tinnitus při osteochondróze krční páteře, stejně jako všechny ostatní příznaky, je způsoben prudkým poklesem průtoku krve v cévní vertebro-bazilární pánvi, což vede k hladovění částí mozku odpovědných za analýzu informací z jednoho nebo jiného receptoru kyslíkem odkaz.

Záchvaty paniky u cervikální osteochondrózy mohou doprovázet záchvaty cévní mozkové příhody u emočně labilních jedinců se sklonem k neurotickým reakcím. To je způsobeno nerovnováhou autonomního nervového systému na pozadí živě prožívaného pocitu strachu.

Potřebuji se léčit

Jaké je tedy nebezpečí cervikální osteochondrózy, určuje její příznaky. V případě vývoje nestability krční páteře dochází k poškození centrálního nervového systému. To vždy vede buď k úmrtí, nebo k invaliditě.

postižení s pokročilou cervikální osteochondrózou

Při absenci páteřních kýl, spondylózy a dalších závažných komplikací vedoucích k tak závažným následkům cervikální osteochondrózy onemocnění postupuje pomalu, s opakujícími se bolestmi šíje vyzařujícími do týlu, pocitem necitlivosti a slabosti horních končetin, a porucha autonomního nervového systému.

Jak být vyšetřen?

Pro diagnostické účely můžete být spokojeni s výsledky rentgenového vyšetření, ale je lepší provést MRI krční páteře. MRI posoudí stav nejen chrupavčitých plotének, ale i míšních kořenů a vertebrálních tepen.

Ke komu se půjdeme léčit

A nyní o otázce, která určuje specializaci požadovaného specialisty, nebo o tom, který lékař léčí osteochondrózu krční páteře. Pro běžného pacienta je obtížné odlišit své stížnosti. Nezapomeňte, že mnoho nemocí může mít podobné stížnosti. Proto v případě jakýchkoli potíží se zdravotním stavem stojí za to kontaktovat první spojení lékařské pomoci s populací - terapeuta.

jmenování lékaře pro cervikální osteochondrózu

Po vyloučení vlastního terapeutického profilu onemocnění a pokud je to indikováno, dá terapeut určitě doporučení ke konzultaci s neurologem. V budoucnu neuropatolog vytvoří schéma pro diagnostické vyhledávání nebo potvrzení nemoci s plánem potřebné léčby.

Vycházeje ze skutečnosti, že osteochondróza je doprovázena hlavně neurologickými symptomy, oba příznaky a léčba cervikální osteochondrózy určuje neurolog.

Léčba sestává převážně z léků a fyzioterapeutických procedur zaměřených na zastavení zánětlivého procesu a zlepšení prokrvení.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění nemá jednoznačnou příčinu a není možné ovlivnit patogenezi patologického procesu, je léčba osteochondrózy krku symptomatická.

lékař vyšetří pacienta s cervikální osteochondrózou

Jinými slovy, tradiční terapeutický účinek je omezen na snížení nepohodlí pacienta, když dojde k exacerbaci onemocnění.

Kdy začít s léčbou?

Trvalá kranialgie a bolestivé bolestivé pocity za krkem - cervikranialgie - se stávají signálním světlem pro cervikální osteochondrózu.

Příčinou toho je v časném stádiu onemocnění chronický svalový křeč hlavy a krku.

Léčebný režim cervikokranialgie na pozadí cervikální osteochondrózy zahrnuje lékovou kombinaci NSAID s centrálně působícími svalovými relaxancii.

Pokud v důsledku vyšetření nejsou nalezeny žádné závažné komplikace osteochondrózy ve formě spondylolistézy nebo hernie disku, je povolena paralelní masáž.

masáž při cervikální osteochondróze

Medikamentózní léčba cervikální osteochondrózy se neliší od léčby, kdy je tímto patologickým procesem postižen jakýkoli jiný segment páteře. Výjimkou je zapojení vertebrálních tepen do procesu se vznikem stejnojmenného syndromu.

Léčba syndromu vertebrální arterie u cervikální osteochondrózy spočívá ve zmírnění vaskulárního spasmu a zlepšení průtoku krve s prevencí blokování mikrovaskulatury.

Terapeutické pokusy o obnovení elasticity meziobratlových chrupavek, jejichž ztráta je výchozím bodem onemocnění, nedosáhly kýženého výsledku. Proto je otázka, zda lze cervikální osteochondrózu vyléčit, rétorická. Jediné, co je možné v situaci, kdy se nemoc již ohlásila, je nenechat ji zvětšit. Je docela možné zabránit rozvoji komplikací kombinovaným terapeutickým přístupem k onemocnění.

Konzervativní metody

Neexistuje jediný lék na osteochondrózu krční páteře. Při léčbě cervikální osteochondrózy je důležité dodržovat fáze. V akutním období je nutné objasnit povahu a prevalenci lézí krčního segmentu páteře. Teprve poté je stanovena lékařská taktika a výběr léků pro léčbu. Při absenci potřeby naléhavé chirurgické intervence jsou zpočátku eliminovány klinické příznaky akutního zánětu způsobeného porušením míšních kořenů.

lékař zkoumá snímek krční páteře s osteochondrózou

K těmto účelům se s osteochondrózou krční páteře používají injekce NSAID a svalová relaxancia, které navzájem posilují účinek.

Po několika dnech, na pozadí procesu ustupujícího, je injekční forma léků nahrazena tabletami používanými jak pro osteochondrózu krční páteře, tak pro poškození jakékoli jiné páteře.

Souběžně s užíváním pilulek na osteochondrózu krční páteře je možné provádět masáž, která uvolňuje svalové napětí, redistribuuje svalový tonus a při obratném provedení obnovuje páteřní osu.

O obvazu

K fixaci obnovené osy páteře se po každé masáži doporučuje nosit polotuhou výztuhu krku. Nošení nákrčníku také pomůže zmírnit bolest během exacerbace procesu. Vnější polotuhý rám vytváří oporu pro krk, což vám umožňuje uvolnit napětí ze svalů mírným zvětšením vzdálenosti mezi usedlými obratli. Na základě mechanismu účinku krční ortézy je její použití při bolestech při osteochondróze krční páteře zcela odůvodněné.

Úleva od nemoci pomocí improvizovaných prostředků

Uvolnění krčních svalů a určité natažení krku vám umožní zmírnit stlačení kořenů nervů děložního čípku a odstranit chronickou bolest svalového napětí. Chronický průběh osteochondrózy znamená časté exacerbace pod vlivem takových provokujících faktorů, jako jsou:

 • Zvedání závaží;
 • Nesprávně vypočítaný pohyb;
 • Proud studeného vzduchu.

V takových situacích pacienti často nahrazují rychlou schůzku s lékařem osvědčenými domácími prostředky.

Uložení pepřové náplasti na osteochondrózu cervikální oblasti, kromě rušivého momentu, který dává určitý analgetický účinek, zvyšuje místní průtok krve zahříváním měkkých tkání.

Vzniklé přebytečné teplo působí protikřečově, což vede k odstranění akutních klinických příznaků.

Pepřovou omítku lze nahradit použitím mastí používaných při osteochondróze krční páteře. Může to být jak NSAID na bázi masti, tak jakákoli jiná mast na bázi hadího nebo včelího jedu.

Zkuste přírodní hirudin

Použití pijavic pro osteochondrózu krční páteře vede k:

 • Usnadnit průtok krve;
 • Zlepšení drenáže měkkých tkání, která zbavuje vnitřní prostředí toxických produktů narušeného metabolismu;
 • Protizánětlivý účinek. A rozvoj protizánětlivého účinku činí bolest méně živou.

Podle recenzí hirudoterapie pro osteochondrózu krční páteře umožňuje, ne-li se zbavit, pak výrazně snížit množství užívaných léků.

léčba cervikální osteochondrózy pijavicemi

Pokles lékové zátěže je doprovázen zlepšením jak somatického zdraví pacientů, tak i jejich psychického stavu.

Fyzioterapeutický účinek

Přidání fyzioterapie pro osteochondrózu krční páteře zvyšuje lokální metabolický index tkání, což vede k aktivaci reparačních procesů a změkčení jizevních deformit. Nejoblíbenější pro osteochondrózu krční páteře jsou fyzioterapeutické postupy, jako jsou:

 • Laserová terapie;
 • Terapie rázovou vlnou;
 • Fonoforéza s léky (lidáza, hydrokortison, novokain, karipain);
 • Diadinomoterapie;
 • Impulzní terapie.

Účinnost léčby jakéhokoli onemocnění se zvyšuje s obnovením nutriční rovnováhy pacienta. To je zvláště důležité pro lidi s nadváhou. Za spoustou jídla se často skrývá špatná kvalita jídla.

Proto by příprava stravy na osteochondrózu krční páteře měla vzít v úvahu nedostatek vitamínů, bílkovin, polynenasycených mastných kyselin.

potravinářské výrobky pro cervikální osteochondrózu

Práce na fyzické kondici těla

Ale bez přiměřené fyzické aktivity dosažené výsledky časem přijdou vniveč.

Chcete-li prodloužit dobu pohody na dobu neurčitou, je důležité provádět denně soubor fyzických cvičení, vybraných s přihlédnutím k individuálním charakteristikám.

Ne nadarmo jsou kurzy jógy vítány při osteochondróze krční páteře. Zvládnutí dechové praxe je považováno za hlavní bod pro provádění jógových ásan. Kombinace techniky nádech-výdech se statickými fyzickými cvičeními umožňuje nejen obohatit tkáně o dostatečné množství kyslíku, ale také dosáhnout rovnováhy svalového tonusu.

Optimální rozložení svalového napětí vede k možnosti protažení aparátu vazivové šlachy a prevenci patologického postavení obratlů vůči sobě navzájem.

Jógové ásany jsou díky své účinnosti často vypůjčeny z jiných oblastí rozvoje fyzického těla, například Pilates.

V každém případě je před zahájením fyzické korekce osteochondrózy nutné plně diagnostikovat stav páteře, aby se identifikovala nestabilita páteře. Nestabilita páteře je absolutní kontraindikací jak cvičební terapie, tak masáže .

masážní sezení pro cervikální osteochondrózu

Prevence cervikální osteochondrózy je založena na jejích příčinách. Proto, aby se zabránilo onemocnění, je nutné se vyvarovat zranění (a pokud je dostanou, být adekvátně ošetřeni), jíst správně, spát na správně vybraných polštářích a věnovat se obecné vývojové gymnastice.

Možná to bude jóga nebo vodní aerobik.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel umožní, ne -li vyloučit nebezpečí osteochondrózy, pak alespoň odložit načasování jejího projevu.

Každý se sám rozhodne, jak se zbavit cervikální osteochondrózy. Někdo snáší její postup a trpělivě snáší exacerbaci za exacerbací. Někdo spoléhá na zázraky konzervativní medicíny, které neexistují. A pro někoho to začíná být stísněné z omezení, která s sebou osteochondróza přináší. A tato nepříjemnost se stává podnětem k hledání a testování samoléčebných systémů, které při rozumném přístupu ke svému stavu jistě povedou ke zvýšení kvality života.