Co je osteochondróza krční páteře?

osteochondróza krční páteře

Mezi všemi onemocněními páteře spojenými s neurologickými příznaky jsou nejčastější degenerativní-dystrofické procesy, jako je osteochondróza.

Toto onemocnění páteře je degenerativní léze chrupavky mezi ploténkami páteře spojená s reaktivními změnami na přilehlých obratlích, meziobratlových kloubech.

Cervikální oblast se skládá ze sedmi obratlů, které jsou označeny jako C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Začínají u základny lebky a pohybují se dolů po páteři. Funkce krční páteře spočívá v podpoře hlavy, ochraně míchy včetně mozkového kmene a pohybu hlavy v různých podobách. Ve skutečnosti je krční páteř nejpohyblivější částí páteře.

Co je cervikální osteochondróza? Cervikální osteochondróza je důsledkem změn, ke kterým dochází na meziobratlových ploténkách v krční páteři. Meziobratlové ploténky jsou umístěny mezi jednotlivými obratli, poskytují odpružení a pomáhají podporovat páteř. Změny, ke kterým dochází při tvorbě onemocnění, vedou k bolestivým příznakům v důsledku tlaku na nervové kořeny.

Podmínky pro vznik onemocnění

bolest krku s osteochondrózou

Osteochondróza cervikální oblasti je zánětlivý proces, který se vyskytuje v tkáních chrupavky, jejich poškození a dystrofické procesy v nich. V páteři se chrupavka nachází v meziobratlových ploténkách.

Cervikální osteochondróza je termín používaný k popisu skupiny poruch, které postihují páteř. Přesná etiologie není známa, ale genetické příčiny, opakované trauma, vaskulární abnormality, mechanické faktory a hormonální nerovnováha mohou ovlivnit její vývoj.

Podle moderní teorie je cervikální osteochondróza onemocnění, které se vyvíjí, pokud existují dvě podmínky:

  1. Dekompenzace trofických systémů. Je spojena s dalšími onemocněními (gastrointestinální trakt, játra, slinivka břišní). Všechny tyto nemoci vedou k porušení homeostázy.
  2. Nadměrné zatížení segmentů páteře. Lze je vysvětlit vrozenými znaky páteře (sakralizace, úzký páteřní kanál).

Například mezi dětmi, které často sportují, ve věku 5 až 12 let, se u 40 % vyvine osteochondróza cervikální oblasti. Cervikální osteochondróza je běžné onemocnění. Prevalence osteochondrózy ve světě se odhaduje asi na 80 %. Cervikální osteochondróza je předzvěstí onemocnění postihujícího celou páteř, které se nazývá „generalizovaná osteochondróza".

Mechanismus nástupu onemocnění

Patologické změny v onemocnění ovlivňují meziobratlové ploténky, obratle, tkáně. Protože kosti v krční páteři jsou méně stabilní než obratle ve střední a dolní části páteře, mohou se snadno měnit, lámat nebo hýbat.

Obratle jsou spojeny kloubními výběžky na třech stranách. Nucleus pulposus, který se nachází v meziobratlových ploténkách spojujících těla obratlů před páteří, plní funkci rozložení zátěže. Při axiálním zatížení páteře plní nucleus pulposus funkci snižování tlaku.

Pokud je zatížení páteře příliš velké, tvoří se na vazivovém prstenci trhliny, kterými se vytlačuje nucleus pulposus. Tak vzniká kýla. Vzhledem k tomu, že část nucleus pulposus je vytlačena, jsou narušeny amortizační vlastnosti, zatížení páteře je nerovnoměrné a meziobratlové otvory se zužují. Snížení výšky ploténky vede ke konvergenci obratlových těl. Kosti zhustnou, začnou se tvořit kostní výrůstky (osteofyty).

V tomto případě dochází ke zúžení páteřního kanálu, není dostatek místa pro vertebrální tepnu. V tomto ohledu je zásobování krví částečně omezeno, nervy jsou stlačeny. Což vede k poklesu kyslíku poskytovaného vertebrální tepnou a zánětu. Patologické změny vedou také k poruchám dýchání a koordinace. Tyto hypoxické poruchy jsou hlavním pojítkem ve vzniku cervikální osteochondrózy.

Etapy vývoje onemocnění

Osteochondróza cervikální oblasti prochází 4 fázemi vývoje:

  1. Vyboulení disku. Síla disku závisí na jeho schopnosti udržet nucleus pulposus. Nemusí však vydržet nadměrné zatížení. Po opakovaném silném tlaku začnou stěny ploténky slábnout a natahovat se. V důsledku toho se nucleus pulposus začne tlačit směrem ven a vytvoří vyboulení disku. V průběhu času, pokud se zatížení působící na ně nesníží, výčnělek se zvětší. V důsledku toho se boule může tak zvětšit, že se začne zanítit, což má za následek ischias.
  2. Vysunutí disku. Druhý stupeň degenerace ploténky je charakterizován rupturou anulu v důsledku opakovaných pohybů a stresu. Vyboulenina se stává slabší a neschopná pojmout nucleus pulposus. Zánět zesílí, objeví se bolest. Pokud je v této době onemocnění zjištěno a jsou přijata všechna nezbytná opatření, lze se vyhnout cervikální osteochondróze. Pokud nevyhledáte pomoc, pokračujete v zatížení páteře, osteochondróza krčních obratlů se přesune do další fáze.
  3. Ve třetí fázi vývoje dochází k prasknutí vazivového prstence. Nucleus pulposus začíná v malých množstvích unikat. Tato fáze je charakterizována silnou bolestí, necitlivostí. Léky proti bolesti pomohou zbavit se syndromu bolesti. Ještě není pozdě začít s léčbou.
  4. Čtvrtá etapa je konečná. Integrita disku je narušena, již plně neplní své funkce, protože výška disku se snižuje v důsledku ztráty vnitřní tekutiny. Bolestivý syndrom se každým dnem zhoršuje. Zánět vyvíjí přímý tlak na všechny měkké tkáně a nervy.

V důsledku degenerativního procesu, který je ve stadiu 3 nebo 4, se může vyvinout artritida krku. Proto s jakoukoli bolestí v krku byste se měli poradit s lékařem.