Osteochondróza bederní páteře - příznaky a léčebné metody

S osteochondrózou bederní páteře, jejíž příznaky a léčba jsou známé mnohým, čelí významná část dospělé populace. Důvodem je časté zatížení bederní oblasti. Bolesti zad tvoří asi 85 % případů osteochondrózy, a proto by její příznaky a léčba měly být známy všem. To pomůže zabránit rozvoji onemocnění a poskytnout pomoc co nejrychleji.

Osteochondróza bederní páteře je onemocnění, které se vyskytuje u většiny lidí

Popis onemocnění

Podle MKN-10 má osteochondróza kód M-42. Tento kód ICD zahrnuje tři druhy této patologie:

 • juvenilní osteochondróza páteře;
 • osteochondróza páteře u dospělých;
 • nespecifikovaná osteochondróza páteře.

Kód pro osteochondrózu bederní páteře je zařazen do bloku deformujících dorzopatií, dle mezinárodní klasifikace. Sousední skupina, spondylopatie, zahrnuje takovou patologii, jako je spondylóza bederní páteře. Je charakterizována degenerací anulus fibrosus meziobratlových plotének předního podélného vazu páteře. Tato patologie se vyskytuje v důsledku přetížení zad jako ochranné reakce těla. Deformující spondylóza má podobný průběh, ale zároveň se v příznacích mírně liší od osteochondrózy.

Vlastnosti anatomické struktury této části páteře, zejména její vychýlení dopředu, poskytují schopnost chodit vzpřímeně. Bedra jsou jednou z nejpohyblivějších částí, spojující fixní křížovou kost a neaktivní hrudní oblast. Při zvedání závaží, podvýživě, nízké fyzické aktivitě se meziobratlové ploténky rychleji opotřebovávají. Důsledkem jejich ztenčení je nejen narušení hybnosti tohoto oddělení, ale i zvýšené riziko skřípnutí nervů a také postupné protruze želatinózní hmoty míchy do vzniklého lumen. Mezi patologiemi MKN-10 se v této skupině nejčastěji vyskytuje bederní osteochondróza.

Příčiny

Jak bylo uvedeno výše, hlavní příčinou vzniku osteochondrózy je právě vzpřímené držení těla. To však neznamená, že se tato patologie projevuje u všech lidí.

Nízká fyzická aktivita může způsobit bederní osteochondrózu

Vývoj vyčnívání bederní páteře vede k vlivu provokujících faktorů:

 • traumatické poranění zad;
 • porušení metabolických procesů v těle;
 • nízká fyzická aktivita;
 • nadměrná tělesná hmotnost;
 • prodloužená hypotermie;
 • stres;
 • vrozené patologie páteře;
 • hormonální změny;
 • poruchy držení těla;
 • nedodržení bezpečnostních opatření při zvedání závaží, což vede k nesprávnému rozložení nákladu.

Tyto příčiny vedou ke ztenčování meziobratlových plotének. Disk se skládá z elastické chrupavkové tkáně, která umožňuje pohyblivost spojení obratlů. Při jejich degeneraci je narušena nejen pohyblivost, výrazně se zvyšuje riziko poškození nervových kořenů, které vybíhají z míchy. Pokud jsou u zdravého člověka obvykle chráněny chrupavčitou tkání, pak při jejím ztenčení je štípání doprovázeno silnou bolestí.

Příznaky

Známky osteochondrózy bederní páteře se mohou lišit v závislosti na tom, které nervové kořeny jsou postiženy patologií. Intervertebrální osteochondróza hrudní a bederní oblasti má několik vývojových fází a každá z nich se může projevovat různými způsoby. Je to také zóna ztenčení, která má velký význam - podle toho, která meziobratlová ploténka je ztenčená, se závažnost a povaha znamének projevuje různými způsoby.

Příznaky osteochondrózy bederní páteře odpovídají kompresi různých kořenů:

 • L1 a L2 se vyznačují poruchami čití. Necitlivost postihuje oblast takzvaných „jezdeckých kalhot" – vnitřní stranu stehen a třísla. S komplikací tohoto typu onemocnění s kýlou se okamžitě objevují bolestivé pocity na obou nohách.
 • L5 - výskyt bolesti vystřelující povahy v bederní oblasti. Dochází také ke snížení citlivosti v této oblasti a v oblasti palce nohy. Dochází k porušení jeho ohybu - tento příznak často používají traumatologové k diagnóze osteochondrózy.
 • Při postižení S1 je charakteristická nejen vystřelující bolest v bederní oblasti, ale i snížení citlivosti v oblasti nohy. Necitlivost sahá od malíčku ke čtvrtému prstu. Také v tomto případě je výrazně snížena citlivost v bérci a vnější ploše stehna. Je možné porušení plantárního a Achillova reflexu.
 • Pokud je postižena Desproges-Gotteronova tepna, může to vyvolat úplnou paralýzu svalů stehen a hýždí, stejně jako ztrátu citlivosti v hrázi.
 • Při současném poškození kořenů L5–S1, které je doprovázeno poškozením tepny, dochází k úplné ztrátě pánevních a motorických funkcí.

Při intervertebrální osteochondróze mohou být postiženy nejen nervové kořeny, ale také krevní cévy. To vše může vyvolat rozvoj syndromů spojených se základním onemocněním.

radikulární syndrom

Při poškození kořenů se pacientova chůze mění. Může ho bolet nejen kříž, ale i bérce, stehno, hýždě a dokonce i chodidla. S radikulárním syndromem jsou bolestivé pocity nudné povahy a objevují se pouze na jedné straně. V bederní oblasti se objevují pocity mravenčení a husí kůže. Bolestivé pocity ustanou po zahřátí, což je způsobeno stimulací průtoku krve a uvolněním přetížení.

Ischemický syndrom

Vyskytuje se v důsledku sevření krevních cév a poruch krevního oběhu v pánevních orgánech. To způsobuje narušení fungování orgánů, které nedostávají dostatek živin z krve. Projevuje se bolestivými pocity při chůzi, které v klidu mizí. Může se objevit bolest na vnitřní straně stehen a hýždí.

Vertebrální syndrom

Vyskytuje se v důsledku dlouhodobého nedostatku léčby. Projevuje se změnami chůze, postavení kostry, vzhledu shrbenosti.

Poznámka:Na pozadí degenerativních lézí několika plotének se může vyvinout spondyloartróza bederní páteře, v důsledku čehož se na kostních oblastech v oblasti kloubů mohou začít tvořit ostnaté kostní výrůstky.

Fáze onemocnění

Osteochondróza hrudní a bederní páteře se rozvíjí postupně. Vývoj patologie prochází několika fázemi. Každá další je obtížnější léčit.

 1. Zničení disku. V této fázi má pacient obavy z mírné bolesti v bederní oblasti. Nepohodlí se zvyšuje s fyzickou námahou a neprojevuje se v klidném stavu.
 2. Zničení vláknitých prstenců. V tomto období se již vzdálenost mezi obratli začíná zmenšovat natolik, že se začínají objevovat silné bolesti. Bolestivé pocity se vyskytují nejen v bederní oblasti, ale vyzařují i do hýždí, stehen a bérců. Právě s osteochondrózou 2. stupně pacienti nejčastěji chodí k lékaři.
 3. Vznik výhřezu meziobratlové ploténky. Bolest je trvalá. Síla bolesti je tak výrazná, že pacient začíná neustálou změnou držení těla a chůze způsobenou nemocí. Postupem času dochází k deformaci kostí.
 4. Poruchy pohybu. Kvůli bolesti má pacient potíže s pohybem. V této fázi je již postižení zjištěno.
V pokročilé fázi osteochondrózy bederní páteře se motorická aktivita člověka zhoršuje.

Léčebné metody

Když se objeví příznaky osteochondrózy lumbosakrální páteře, pacienti vyhledávají léčbu. Při poškození 2. stupně se bolest stává trvalou, která zasahuje do běžného života. To je důvod pro zahájení léčby osteochondrózy lumbosakrální páteře.

Terapie v tomto případě se provádí několika způsoby:

 • Fyzioterapie. Pomáhá posilovat zádové svaly a díky svalovému rámu pomáhá udržovat správnou polohu páteře.
 • Masáž. Zmírňuje bolest, pomáhá obnovit průtok krve.
 • injekce. Jsou nedílnou součástí lékařského ošetření. Mohou být použity jak pro rychlé odstranění symptomů, tak jako akupunktura.
 • Krémy a masti. Odstraňte bolest v oblasti aplikace, zmírněte projevy zánětu tkání.

Léčba osteochondrózy bederní páteře může být provedena pomocí několika technik - to pomáhá dosáhnout nejvýraznějšího výsledku.

Poznámka:Použití jakýchkoliv metod bez souhlasu ošetřujícího lékaře může být zdraví nebezpečné.

Lékařské ošetření

Pokud má pacient závažné příznaky a onemocnění nebylo dříve léčeno, ke zmírnění akutních příznaků se používá medikace. Tento směr léčby zahrnuje úlevu od akutní bolesti a obnovení normálního fungování tkání a orgánů.

Při prvních příznacích bederní osteochondrózy se používají léky předepsané lékařem.

NSAID

Nesteroidní antirevmatika jsou jedním ze způsobů léčby bederní osteochondrózy v jejím akutním stadiu. Léky této skupiny zastavují zánětlivý proces a mají analgetický účinek.

Medikamentózní léčbu páteře 2. stupně léze lze provádět pomocí léků v následujících formách:

 • Masti. Mast na osteochondrózu bederní páteře se aplikuje přímo do oblasti akutní bolesti. Tato skupina látek může obsahovat aktivní složky vícesměrného účinku a nejen odstranit zánět, ale také zmírnit křeče, stimulovat obnovu chrupavkové tkáně.
 • injekce. Pomozte v krátké době neutralizovat akutní bolest. Pomocí injekcí začíná vstřebávání účinných látek rychleji, což pomáhá zmírnit stav.
 • Tablety. Ve formě tablet se tato skupina léků používá při absenci akutní bolesti.

Svalové relaxanty

Uvolňují svalové křeče, což usnadňuje vstřebávání léků a pomáhá snižovat bolest.

Glukokortikoidy

Používají se při absenci účinku užívání NSAID a svalových relaxancií. Předepisuje je pouze lékař a berou se pod jeho dohledem.

blokády

Přípravky pro lokální úlevu od bolesti. Neužívejte dlouhodobě, mohou způsobit vznik rezistence na účinné látky.

Terapie bez léků

Léčba osteochondrózy bederní páteře může být také provedena bez použití léků. Tato terapie je dobře přijímána, protože umožňuje stimulovat přirozenou regeneraci těla.

Léčebné cvičení je klíčem k rychlému zbavení se osteochondrózy bederní páteře

Masáž

Při osteochondróze krční a bederní páteře je jednou z nejčastějších metod léčby masáž. Stimuluje průtok krve, zlepšuje odtok lymfy, čímž zmírňuje otoky a zbavuje bolesti.

Fyzioterapie

Pohybová terapie je zařazena do povinného rehabilitačního programu pro léčbu onemocnění pohybového aparátu. Cvičení pro osteochondrózu bederní páteře pomáhá posilovat svalový rám, což vám umožňuje udržovat správnou polohu zad. Soubor cvičení pro osteochondrózu bederní páteře volí každý lékař individuálně v závislosti na stavu pacienta. Vlastní výběr pomocí videí nebo doporučení přátel může vést ke zhoršení stavu.

Fyzioterapeutické procedury

Fyzioterapie osteochondrózy bederní páteře se používá ke zmírnění stavu, posílení celého těla, snížení zánětu a snížení svalových křečí. Elektroforéza stimuluje kosterní svaly k podpoře páteře. Fonoforéza, darsonvalizace, akupunktura a další metody obnovují odtok lymfy a stimulují reparaci tkání. Tyto postupy se používají během období exacerbace a končí desátý nebo jedenáctý den po zahájení léčby.

Navzdory velkému počtu způsobů léčby této nemoci je mnohem snazší provádět prevenci - sportovat, jíst správně, dodržovat denní režim. To vám pomůže chránit se před vývojem většiny patologií.